Superbet Rapid & Blitz Poland, po raz pierwszy w Polsce, zawita do Warszawy. Wśród startujących między innymi dwóch polskich arcymistrzów: Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek.
Strona turnieju: grandchesstour.org oraz superchess.pl

W imieniu Mazowieckiego Związku zapraszam na imprezy towarzyszące: od piątku do niedzieli w dniach 20-22 maja o godzinie 14.00 i 16.00 planowane są turnieje szachów błyskawicznych oraz symultany szachowe i konkursy rozwiązywania zadań. Imprezy są otwarte i bezpłatne, choć liczba miejsc ograniczona. Szczegółowych informacji udziela Agnieszka Brustman (agabr@poczta.onet.pl).
Zapraszamy do kibicowania najlepszym na świecie oraz aktywnej gry.

W dniach 7 – 14 maja br. W Serwach koło Augustowa odbyły się rozgrywki OOM zorganizowane przez Podlaską Federację Sportu. Juniorzy młodsi rywalizowali w grupach wiekowych do lat 12-tu i 14-tu oddzielnie dla dziewcząt i chłopców. Kluby mazowieckie reprezentowało jedenaście zawodniczek i dwunastu zawodników. Srebrny medal w grupie D12 zdobyła Anna Nurkiewicz z klubu UKS Łady Raszyn. Aż trzech naszych reprezentantów zajęło pechowe czwarte miejsce: Szymon Suska, Magdalena Malicka, Filip Klim. Nasi zawodnicy w poszczególnych grupach zajęli następujące miejsca:

w grupie C-12
4. Szymon Suska UKS Czternastka Warszawa
20. Ian Seo UKS TSz Zieloni Zielonka
26. Juliusz Klim KSz Polonia Warszawa
32. Maksymilian Krogulski UKS Czternastka Warszawa
46. Jan Baranowski UKS Łady Raszyn
49. Dominik Kisiel UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

w grupie D-12
2. Anna Nurkiewicz UKS Łady Raszyn (norma na tytuł kandydata)
4. Magdalena Malicka UKS Czternastka Warszawa (norma na I kategorię)
17. Natalia Walewska UKS Czternastka Warszawa
27. Hanna Łoboda CKR SSz Grójec
37. Lena Jastrzębska UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki
48. Walentyna Matyrzyńska UKS Czternastka Warszawa
50. Julia Cheda UKS Czternastka Warszawa

w grupie C-14
4. Filip Klim KSz Polonia Warszawa
7. Cyprian Mulawa UKS Czternastka Warszawa
14. Bartosz Bartodziej KSz Polonia Warszawa
21.Adam Nawalaniec KSz Polonia Warszawa
25. Witold Kowalski KSz Polonia Warszawa
37. Dawid Dobosiewicz MTSz Mińsk Mazowiecki

w grupie D-14
17. Anna Kicińska UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki
24. Jagoda Dzierzgowska KSz Polonia Warszawa
44. Natalia Wrzodak UKS Hetman Puszcza Mariańska
50. Dalia Czarkowska UKS Czternastka Warszawa



Zawodnikom, rodzicom, trenerom i klubom gratulujemy!

W dniach 29.04 – 08.05.2022r. odbyły się w Poroninie Mistrzostwa Polski dzieci grupach wiekowych do lat 6-ciu, 7-iu i 8-iu. Kluby mazowieckie reprezentowało pięć zawodniczek i dwudziestu jeden zawodników. Eryk Ejsymont zdobył złoty medal w grupie C8, a Mateusz Rabiej zdobył brązowy medal w grupie C7. Nasi zawodnicy w poszczególnych grupach zajęli następujące miejsca:

w grupie C-8
1. Eryk Ejsymont UKS Łady Raszyn
21. Leon Zalewski KSSSN Ursynów Warszawa
25. Tomasz Wiekiera UKS Czternastka Warszawa (norma na III kategorię)
28. Szymon Bochnia TKKF PROMYK Ciechanów
30. Bartłomiej Grochowina UKS SP 321 Warszawa - Bemowo
34. Szymon Wierzbicki MTSz Mińsk Mazowiecki
52. Alan Martela TKKF PROMYK Ciechanów
56. Grzegorz Ślesicki TKKF PROMYK Ciechanów
63. Michał Chmielewski UKS Caissa Warszawa

w grupie D-8
18. Gabriela Śmietanko UKS Czternastka Warszawa

w grupie C-7
3. Mateusz Rabiej KSz Polonia Warszawa
10. Wojciech Łoboda CKR SSz Grójec
15. Cezary Łobacz KSz Polonia Warszawa
16. Henryk Matosek UKS Caissa Warszawa (norma na IV kategorię)
24. Michał Partyka UKS Gambit - Wesoła (norma na IV kategorię)
31. Aleksander Kamiński KSz Polonia Warszawa
34. Aleksander Michalski UKS MDK Radom (norma na V kategorię)
50. Atanazy Nayar UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

w grupie D-7
7. Laura Grzeszczyk UKS Czternastka Warszawa
9. Magdalena Kosiorek UKS TSz Zieloni Zielonka
11. Agata Kosiorek UKS TSz Zieloni Zielonka

w grupie C-6
15. Jan Borkowski UKS SPARTA Białołęka
17. Wiktor Stańkowski UKS Czternastka Warszawa (norma na V kategorię)
18. Jan Ładoń UKS Czternastka Warszawa
20. Aleksander Kuzka UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

w grupie D-6
10. Oliwia Szmaus UKS Czternastka Warszawa




Regulamin     Punktacja klubowa     Uchwała w sprawie wprowadzenia zakazu udziału obywateli Rosji i Białorusi w zawodach w sporcie szachowym w Polsce

Pliki turniejowe z informacją o liczbie uczestników z poszczególnych klubów:
Szachy klasyczne
 D10C10D12C12D14C14D18C18RAZEM
100000023
KSSSN Ursynów Warszawa 030011005
KSz Polonia Warszawa 282921111146
KSz SKOCZEK TROJAŃSKI110000002
KSz SzachMatek Warszawa010101003
KSz Warsaw Sharks Warszawa000201025
UKS ŻAGLE Warszawa000001012
UKS Caissa Warszawa220152621048
UKS Caissa Waszawa010000001
UKS Czternastka Warszawa000010001
UKS Czternastka Warszawa614482441254
UKS Gambit - Wesoła010001002
UKS SP 321 Warszawa - Bemowo010000012
UKS SPARTA Białołęka1310011815
UKS \"Caissa\" Warszawa010000001
RAZEM1354825827847190

Szachy szybkie
 D7C7D10C10D12C12D14C14D18C18RAZEM
11110000015
Caissa Warszawa00010000001
KSSSN Ursynów Warszawa 00020011004
KSz Polonia Warszawa 042511021101146
KSz SKOCZEK TROJAŃSKI00110000002
KSz SzachMatek Warszawa00020100003
KSz Warsaw Sharks Warszawa00000100023
UKS Caissa Warszawa0431615132843
UKS Caissa Waszawa00010000001
UKS Czternastka Warszawa16212362441353
UKS Gambit - Wesoła00010001002
UKS SPARTA Białołęka021230010514
RAZEM2171044823621640177



Walka o zwycięstwo w Otwartej Lidze Mazowieckiej trwała do ostatniej partii, w której Krzysztof Sacharewicz obronił remis z Szymonem Borkowskim. Drużyny ‘UKSz Hetman Warszawa’ i ‘Skoczek Trojański’ zdobyły tyle samo dużych (15) i małych punktów (24.5). O zwycięstwie Hetmana zdecydował punktacja pomocnicza (165 versus 163.5). Trzecie miejsce zajęła drużyna Warsaw Sharks Warszawa I zdobywając 13 dużych punktów. Na uwagę zasługuje komplet punktów Kamila Juszczykowskiego z drużyny UKSz Hetman Warszawa. Szczegółowe wyniki, w tym klasyfikacja na szachownicach znajduje się w pliku turniejowym. W rozgrywkach wzięła rekordowa liczba drużyn – 22 i zawodników – 143.


W zakończonych w Sypniewie Mistrzostwach Polski Juniorów w grupach wiekowych do lat 16-tu i 18-tu chłopców oraz dziewcząt kluby z Mazowsza reprezentowało sześć zawodniczek i czternastu zawodników. Nasi zawodnicy zajęli miejsca:

w grupie C-16
4. Bartosz FISZER - UKS „SP321” Warszawa – Bemowo
7. Przemysław ZDYBEL - UKS Czternastka Warszawa
16. Jakub JANECZKO - UKS Czternastka Warszawa
18. Tymon KAŹMIEROWSKI - KS LAURA Chylice
40. Szymon PANCEWICZ - UKS Czternastka Warszawa
44. Krzysztof WESOŁEK - UKS Hetman Puszcza Mariańska
45. Artur GRZĄDKA - KS LAURA Chylice
48. Jan GÓRAL – UKS ŻAGLE Warszawa

w grupie D-16
4. Zuzanna REJNIAK - UKS Czternastka Warszawa
6. Weronika BUKAŁA - KS LAURA Chylice
16. Sandra ZYBRANT - UKS Czternastka Warszawa
29. Katarzyna PASTUSZKO - UKS Czternastka Warszawa
32. Małgorzata ZALEWSKA - UKS TSz Zieloni Zielonka
41. Magdalena KICIŃSKA - UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Mazowiecki

w grupie C-18
1. Jonasz BAUM - UKS Czternastka Warszawa
24. Paweł SIDORCZUK - UKS Czternastka Warszawa
26. Michał SYRKIEWICZ - UKS TSz Zieloni Zielonka
28. Rafał DALKOWSKI - UKS Czternastka Warszawa
37. Adam JĘDRUSIK - UKS Czternastka Warszawa
38. Wojciech HALINIAK - UKS Czternastka Warszawa

Zawodnikom, rodzicom, trenerom i klubom gratulujemy.

27 marca zakończyły się Drużynowe Mistrzostwa Mazowsza. Zdecydowane zwycięstwo odniosła drużyna Skoczka Trojańskiego, która zdobyła 17 punktów wygrywając wszystkie mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna Hetman Płock II (13 punktów), a trzecie Laura Chylice II (12 punktów). W rozgrywkach wzięło udział 9 drużyn.

Szczegółowe wyniki, w tym klasyfikacja na poszczególnych szachownicach znajduje się w pliku turniejowym.


Zapraszamy zainteresowanych do udziału w kursach instruktorskich, które odbędą się w dniach 28.03-23.06.2022 oraz 23.04-12.06.2022.

1 stycznia 2022 nastąpiła aktualizacja przepisów rankingowych oraz nadawania tytułów FIDE. Jedną z ważniejszych zmian jest podwyższenie limitu rankingowego w turniejach rozgrywanych tempem P'60 do 1800 oraz tempem P'90 do 2400. Szczegóły znajduję się na stronie https://fide.com/news/1527.

W zakładce MZSzach-Dokumenty (http://mzszach.pl/m/12) został opublikowany Komunikat Organizacyjno-Finansowy nr 1/2022.

Od 1 stycznia 2022 roku korespondencja dotycząca ewidencji powinna być kierowana na adres ewidencja@mzszach.pl, w szczególności dotyczy to rejestracji zawodników, wydawania licencji, przesyłania sprawozdań sędziowskich. Sędziów prosimy o zwrócenie uwagi na zaktualizowaną instrukcję dotyczącą sprawozdawczości (http://mzszach.pl/a/22).